Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novinky 2009

27.12.2009  Vánoční svátky se užíváme dlouhými procházkami a odpoledním tulením na lavičce pokud to počasí dovoluje. Minulý týden jsme na procházce narazila a prvního obyvatele lesů a polí na zajíce. Takže Basty 5 minut dělal hluchého a věnoval se zajíčkovi a jeho stopě.

Včera zažil ale něco ještě mnohem zajímavějšího. Vraceli jsme se z procházky a Bastyho zaujalo velké křoví uprostřed pole, takže hned hup do něj :-) a z křoví hup srnka ven naším směrem :-( té si ale nevšiml a galantně jí nechal retvívřici Sáře. On si oběhl křoví a znovu hup a další srnka ven :-( bohužel druhým směrem :-(
Jestli jsme do té doby tvrdila, že rychle běhá, tak tohle jsem ještě nezažila těch 200m co běželi po poli jí lehce stíhal a pak vletěli do lesa. Přiznávám měla jsem o něj šílený strach, protože odvolat ho bylo nemožné ( lovecké pudy se probrali ) a nedaleko byla silnice. Do dvou minut byl ale zpátky. Doma pak prospal celé odpoledne. 

 

19.12.2009  Basty si nový sníh náležitě užívá a od včerejška nás čeká 14 společných dní doma :-). Včera po procháze jsem se s páničkem vrhli na ostříhání Bastyho paciček, aby se mu tam nechytal sníh :-) byla to sranda, ale s úspěšným koncem.

Nové fotečky ze zimní procháky

 

14.12.2009  Vzorky ráno odvezeny  . . . . . celý den jsem byla netrpělivá a čekala do 18h. Pak nám byla oznámena ta nejúzasnější zpráva, které mohla přijít v den Bastíkových 6.měsíců . . . . škrkaky a bakterie se nám podařilo zvládnout napoprvé, tak už je ze mě úplně zdraví pejsek :-D

Panička je neskutečně štastná :-)

Ještě provedeme za 4 týdny pro jistotu kontrolní vzorky. Do té doby ještě máme papat dietní Hill´s  i/d a nosit venku náhubek.

 

13.12.2009  Napadl nám první sníh :-) Basty to přešel jako by ho znal, jen na procházce se pořádně válel až byl celej bílej. V pondělí vezeme nové vzorky na testy tak uvidíme co bude dál. Snad už nebude náhubek potřeba.

Cvičák nám přesunuli z neděle na sobotu, tak chodí méně lidí což je lepší. Teď nás bylo jen pět. Basty základní věci zvládá už dobře, takže jsme vždy chodili první a ukazovali jak se co dělá - jako mazáci :-) Budeme i nadále pokračovat a chodit i přístí rok. Už jsme kvůli té přestávce kdy se vyblbout na louce se to vyplatí. Skáčeme i přes nalou překážku a překonáváme překážku ve tvaru A - fotečky snad budou příště.

 

30.11.2009  Tak máme výsledky . . . . a některé věci mě vážně překvapili . . . . Máme ve výsledku dva problémy

1) škrkavky v maximální možné míře - což mě dost překvapilo, protože odčervujeme pravidelně podle doporučení, ale bylo mi vysvětleno, že pokud máme miláčka, který sežere na co přijde ( a to máme ) tak určitě vyhledává kočičince a ty jsou jich prý plné :-( Taky je zajímavé, že i když již dva měsící sbírám a vážím trus, nikdy jsem na žádou dospělou nenarazila ( toho bych si určitě všimla ), takže jsme začali masivní dlouhodobé odčervování, kontrolní testy za 14 dní. Nejvíc vytočená jsme proto, že minulí veterinář ty rozbory dělat taky a nic nenašel a já pochybuju, že se v takové míře mohli rozvinout během 3 týdnů :-( Včera jsme Bastymu pořídla náhubek ( je děsně nadšenej :-( ale jinak to nejde, alespoň ted měsíc když bude běhat na volno ho bude mít, aby jsme zabránili tomu jeho pojídání kočičinců.

2) bakterie ve střevech - přesný název jsme zapoměla :-( Dostali jsme širokospektrární antibiotika na 10dní ( u štěňat prý problém jeslti zaberou ) a pak nás čeká výtěr a další rozbory.

Krev máme úplně v pořádku. Takže žádné důležité orgány ( slinivka, játra ) zasaženy nejsou . . . hurá. Pokud se nám podaří vyzrát na ty bakterie . . . bude Basty zdraví chlapík a panička moc šťastná.

 

Když už máme takhle dobré zprávy o Bastíkovi, tak paničku zase někdo chtěl trápit takže mi našli alergii na kočky :-( takže miláček Lily se natrvalo musí odstěhovat ven :-(

 

 29.11.2009  Bastyho nejoblíbenější den v týdnu je neděle. Už od sedmi hodin vždy dovádí na zahradě a zkouší paničku vzbudit . . . . marně . . . Panička vstává až v půl osmé. Oba se nasnídáme a vyrážíme na procházku :-) Basty už ví co pak následuje. Panička otvírá kufr od autíčka a jede se kam  . . .  na cvičák . . .  a tam to má moc rád.

Stále pilujeme základní poveli jako je přivolání "ke mě", "k noze", seni, lehni, chůze u nohy. Vše z toho už krásně zvládáme. Jen při tom přivolání Basty zjistil, že když poběží směrem ke mě a na poslední chvíli uhne, tak může běžet za kamarádama pejskama, a pěkně je očuchávat než si pro něj panička dojede :-) . Nově jsme začali chodit do lesa ke nás miláčkové na kratší vzdálenosti hledají. Nácvik dlouhodobého odložení nám v sedě jde, ale v leže je to horší :-( nějak se s tím,ale popereme. Nejraději má Basty přestávku, protože to je všechny vypustíme na sousední louku a pak už jen dáváme pozor, aby nás ta smečka neporazila když řádí :-)

 

Obrazek

 

28.11.2009  Je nádherné počasí a tak jsme vyrazili s našima a Dykem na výlet do okolí zámku Kozel, který je nedaleko. Počasí úžasně, ušli jsme cca 15km a Basty to zvládl bez problémů. Bohužel část musel jít na vodítku, protože jsme se připletli to části lesa, kde právě probíhal hon ( nebylo to moc příjemné ani pro nás ), neměli zabezpečené všechy cesty :-( Zpestření, ale bylo když jsme před sebou na cestě spatřili divočáka se 6 mladými :-) to se u nás jen tak nevidí .Bastyho jsem naštěstí stihla zavolat :-) Po návratu domů jsme celé odpoledne odpočívali a Basty chrněl unavený v boudě.

 

Obrazek

 

Obrazek

 

25.11.2009  Náhodou díky své práci jsem se dostala do kontaktu s MvDr. Mužíkem s plzeňské veterinárni kliniky Vedilab. Když jsme se potkali poprvé, Basytho problém jsme teprve začínali řešit, tak jsem ho poprosila, zda bych se na něj někdy, když bych potřebovala, mohla obrátit s konzultací jeho zdravotního stavu. Bastyho stav byl stále stejný a podávání prášků nevedlo ke změně. Jelikož jsme velký šťoural  . . . . pár věcí na jeho léčbě mi nesedělo a tak jsme zavolala p.Mužíka zda bychom mohli přijít a probrat to. Tak dnes v 16h jsem s Bastym vyrazila na kliniku.

Hned jak jsme dorazili pan doktor si nás vzal do zadní ordinace, abychom měli na vše klid. Bastyho si poslechl, ode mě vyslechl co nás trápí a pak se začal ptát na spoustu věcí. Nebudu to prodlužovat byli jsme tam 45 minut. Bastymu důkladně prohmatal břicho ve všech pozicích, udělal sono ( jestli nejsou nějaké orgány zvětšené nebo zmenšené ) , vzal mu krev ( na základní biochemii ) a v pátek povezeme opět vzorky trusu. Nakonec ho zvážil a má 21,8kg

Řekl, že najít hlavní příčinu našeho problému nebude lehké, a ať po něm nechci aby kouknou do věštecké koule a řekl mi výsledek ( tušit asi, že něco takového by se mi líbilo, hlavně kvůli Bastymu ). Slinivka se zdá být v pořádku, problém prý spíš bude někde mezi tenkým střevem a játry ( je to všechno prý nějak úzce propojené ), takže zůstáváme na dietě Hill´s i/d a dále dle výsledků. Všechny dosavadní prášky jsme vysadili ( v dávkách a způsobu podání nemohli mít vůbec žádný účinek ). Změna nastala ve sledování trusu . . . je to prý to nejdůležitější co mám hlídat, ale ne hmostnost ale četnost, barvu a hustotu.

 

18.11.2009 Po dnešních výsledkách nasezen dietní Hill´s i/d na týden. Dle testů už bylo 1/2 prášku Pancreolan forte na váhu Bastyho málo, takže jsem zase špatně trávili :-(  od teď papáme před každým jídlem celý. Zase jsme pohubli a i je méně akční . . . . kdy už tohle skončí :-( . . Po dietních granulkách sice moc nepřiberu, ale mělo by se sklidnit zažívání. Pak se vrátíme k Nurtamu ( moc mu chutná ) . . . cca za 14 dni by měli do republiky opět dodat granulky Golden Eagle Holistic, tak máme na zkoušku domluvené 3kg jehněčího s rýží. Po víkendu budeme tel. konzultovat hmotnost trusu po Hill´s

 

16.11.2009 Před 5 dny přišli nové granulky . . . . Basty se na ně zrovna moc netvářil, ale spapal je ostatně jako vždy a všechno. Bohužel nám nesedli :-( při doporučené denní dávce 450g Basty vykadil cca 400g :-( Dnes jsem opět vezli vzorky na kontrolu. Váha 20,8kg. S veterinářem jsme dlouho diskutovali co dál . . . nejdůležitější je ted pro nás najít vhodné granule pak budeme pokračovat v léčbě. Ted zkoušíme štěněčí Nutram.

 

6.11.2009 Panička konečně po dlouhém vybírání rozhodla a objednala nové granulky. Budeme zkoušet Acanu Lamb & Apple Dog . . . tak nám držte palečky, měla by dorazit v pondělí. Každý radí něco jiného tak to nebylo jednoduché :-( Váhala jsme mezi Acanou a Golden eagle pack . . . snad jsme se rozhodli správně :-)

 

2.11.2009 Výsledky jsou v pořádku, tzn. že slinivka je schopna pracovat při podávání trávicích enzymů před každým jídlem. 14dní ted budeme pokračovat v podávání léků a pak nás čeká kontrola a uvidíme co dál. Jinak většinu volného času trávíme vybíráním a rozhodováním kterými ganulemi budeme pokračovat dále, už mi z toho jde hlava kolem.

Díky 4 kg navíc se Basty hezky začal projevovat i na cvičáku. Už se nebojí hrát si s dospělými psi. Je ted mnohem veselejší a začal víc prozkoumávat všechny pachy na které na procházce narazí - takže teď velmi často dělá, že neslyší :-(

 

29.10.2009 Dnes jsme vyrazili na kontrolu. Už při převážení jsme všichni měli velikou radost - váha 18,9kg ( za deset dní přibral 3,8kg ) a dostali velkou pochvalu. Zárověň i klesla hmotnost trusu z 360g na 320g. Snad to tak bude pokračovat i dále. V ponděli budou výsledky rozborů.

Stále bereme 2 x denně 1/2 Entizol ( probiotiky )

                    3 x denně 1/2 Pancreolan forte ( trávicí enzymy ) - před každým jídlem

 

22.10.2009  Volala jsme na výsledky, dle rozboru trusu Basty netráví bílkoviny ( což je projevem problémů slinivky břišní ), takže jsme na 10 dní dostli prášky Pancreolan forte ( trávicí enzymy ) a ve čtvrtek test zopakujeme. Stále máme kontrolovat hmotnost trusu.

Začali nám růst stoličky :-) a dneska nám dokonce vypadl první zoubek.

 

19.10.2009  Nechtěla jsme čekat 14 dní, tak jsme se v pátek domluvili s veterinářem, že vzorky přivezeme již v pondělí. Postupným zapisováním a vážením jsme zjistila, že když sní 600g vykaká průměrně 350g a to je hodně. Dostal Entizol ( probiotiky ). Výsleky budou ve čtvetek. Jinak Basti  dostal injekci vitamínu B , hodně štípala, tak si poplakal chudinka moje :-( Váha 15,1 kg

 

9.10.2009  Dnes jsme byli na druhém přeočkování profi vzteklině . . . . o injekci ani nevěděl a děsně se vítal s panem doktorem :-)

Horší je to s tím naším přibíráním, takže na 14 dní máme nějakou pastu s tím že máme krmit stále 200g 3 x denně, pasta by měla upravit trávení pokud by tam byla nějaká špatná mikroflora. S největší pravděpodobností podle příznaků atd to vypadá, že bude alergický na lepek, vůbec jsme netušila, že je to možné a jsem z toho dost špatná. V případě potvrzení to znamená hypoalegrení granule a ne všechny mu musí sedět. Proto at sní teď cokoliv jenom to jím projede a většinu bez využítí vykadí. Za 14 dní se udělá rozbor trusu a podle výsledků následně rozbor krve. . . .pak se uvidí co dál. Ted máme porovnávat rodíl mezi tím co sní a co vykadí. Takze nezbývá nic jiného než čekat a držet palečky.

 

4.10.2009  Druhý cvičák ( naši vyrazili se mnou jako doprovod a foťák ) : Bez problémů Basty dnes chodil po lávce. Doma jsem mu postavila provizorní :-) ,  takže jsme tajně trénovali. Výcvik jsme začali seznamovacím chozením v kruhu, pak následovalo předvedení přivolání " ke mě" a následné " k noze" . . . Basty byl moc pochválen zvládáme to na jedničku. Pak jsme trénovali a předváděli chůzi v nohy a obraty u nohy. Někteří páničkové mají problém s pravou a levou stranou :-) takže občas bylo veselo. Nakonec jsme cvičili ještě sedni a lehni. Posledních 5 minut už byl Basty unavený a místo cvičení už polehával. Těšil se do auta jak se natáhne a usne.

 

 Obrazek

 

To ještě Basty netušil,že po cvičáku ho pánička vezme ještě na zajímavější výlet :-) V Plzni se totiž dnes konala Podzimní Krajská výstava psů FCI skupin IV - jezevčíci, VI - honiči a barváři, VII - ohaři, VIII - slídiči, retvieveři a vodní psi. Výstava byla už od 9h, ale my díky cvičáku dorazili až v 11h. Přihlášeno bylo 87 psů a vystavovalo se ve dvou kruzích. Kruh č. 2 ( labradoři a retvívři ), v kruhu č. 1 ostatní lovečtví psi. Stihli jsme pouze vystavování Rhodéských Ridgebacků, ale i to nás fascinovalo. Gordonsetr nebyl bohužel ani jeden, takže si Bastyho každý prohlížel a fotil. Je škoda že výstava nebyla o 10 dní déle, jinak bysme se určitě zůčasnili. Velký přímos to ale pro nás mělo i tak. . . . viděli jsme co jak chodí.

 

Když skončilo posuzování Ridgebacků a rozhodčí chtěli odejít na oběd poprosila jsem rozhodčího z kuhu č.1 p.Miroslava Václavíka jestli by se na Bastyho nepodíval. Byla jsme děsně nervozní co řekne. Chvíli si ho prohlížel a různě prohmatával, pak nás nechal ať se kousek projdeme. První na co se zeptal bylo odkud jsme a kam chodíme na veterinu . . . . už to mě dost viděsilo. Doporučil ať mu necháme vzít krev jestli mu nechybí nějaké mineráli . . . že to nejspíš má vliv na to že nepřibírá, prý by ho bylo škoda. Potřbuje se prý trochu obalit. Příští týden nás čeká přeočkování na vzteklinu tak to spojí při tom. Snad bude stačit dodávat mu chybějí mineráli a bude v pořádku.

  

3.10.2009  Dneska jsem vyrazili s Bastym za kamarádama na "koňskou olympiádu", chvílema to vypadal, že tam je víc psů než koňů, alespoň si Basty měl s kým hrát. Strávili jsem pohodové odpoledne s přáteli a oba jsme si to úžasně užili. Basty má koníky moc rád.

Obrazek

 

28.9.2009  Volný den jsme využili a vyrazili na výlet do Dobříva. Basty miluje procházky v lesa, tak byl ve svém živlu. My si taky odpočinuli a načerpali nové síly do pracovního týdne.

 

27.9.2009  Konečne jsme se dnes odvážili a vyrazili na cvičák . . . . oba trošičku nervózní, ale krásně jsme to zvládli. V začátečníkách se sešlo kolem 30 psů . . . . jsme nejmladší. Největší zastoupení mají Něměčtí ovčáci a Zlatí retvívři, pak už je to různé. Basty chvílema nevěděl kam se schovat, ale pak když jsme nastoupili uklidnil se a docela si to užíval. Krásně jsme předvedli " Ke mě " a drželi ve všem krok s ostatníma. Cvičilo se 45minut, pak 15 minut přestávka a dalších 30min. Končili jsme v lese, tím, že jsem se schovala a Basty měl za úkol mě najít :-) nedal se zahanbit . . . závisláček náš. Do příšte máme pilovat " K noze " a chůzi u nohy. Těšíme se na další hodinu.

 

15.9.2009  Dnes jsme pokročili ve cvičení. Učíme se "místo" ( chodí do boudy ), a začínáme s aportem, povel "zustaň" se trošičku zlepčil, ale dál než na tři kroky nemůžu :-( ale každé zlepšení se počítá. Stále sežere na procházce vše co najde . . . pořád někde vysvětlujeme, že mu vážně dáváme najíst . . . :-)

 

14.9.2009  Odpoledne jsme vyrazili na přeočkování. Abych tam nemusela 2 x vezli jsme i Lily :-) musim říci že ze začátku to byla docela zábava. Lily se vztekala a nadávala v přepravce a Basty ( pořád jezdí u spolujezdce na zemi, protože v kufru pořád někam cestuje ) se snažil dostat k Lile :-) Samotné očkování proběhlo v klidu, Bastík si trošičku zanaříkal, ale jinak dobrý.

 

12.9.2009 Vzala jsme Bastyho na výlet na fotbalový turnaj hasičů. Zvládl to skvěle . . . . . . oblíbil si fotbalový míč, tak mu panička nějaký musí pořídit. 

 

5.9.2009   Dneska nám Basty udělal velkou radost, sám si odpoledne vlezl do boudy a krásně spinkal. Až do dneška byla bouda jen ozdobou zahrady, teď snad i díky počasí začne plnit svůj účel.

 

2.9.2009   Od dnešního dne má Bastík založené tyto webovky

---------------------------------------------------------------------------------------------------

trošičku se vrátím v čase k našim prvním dnům

 

14.6.2009  Narození 10 štěnátek ( 6 pejsků a 4 fenky ) v chovné stanici Dvorek Čamourek. Poptala jsem u Jiřky zda by nebylo vhodné štěňátko pro mě. Nehledala jsme výstavního ani chvoného psa, chtěla jsem gordoního kamaráda a společníka na procházky.

 

15.6.2009  Jiřka se ozvala, že má štěňátko - pejska zda bych o něj neměla zájem . . . . i když jsem pár dní váhala, bylo jasné že pejsek bude náš. 20.6.2009 jsem definitivně rezervovala štěňátko pro nás.  Využila jsem toho, že jsme štěňátku mohli vybrat jméno - nejvíc se nám líbilo Bastien

 Od té doby jsem s Jiřkou neustále v kontaktu a scháním informace co nás vlastně čeká :-)

Těším se den co den víc a víc . . . . prý se mnou doma nebylo k vydržení :-)

 

 7.8.2009   Je pátek a já už mám dovolenou a doma vše připravuju na příchod Bastíka. Dopoledne jsem ještě naposledy natírala boudu, aby měl hotový i svůj budoucí domeček. V poledne jsme vyrazila směr Polná ( od nás 200km ). S Jiřkou jsme byli domluveni na 15h. Uvítalo nás všech 10 štěňátek včetně maminky Dyksi a jezevčice Pepiny. Bylo to úžasné vidět celou smečku pohromadě. Díky fotkám od Jiřky ( posílala každý týden ) jsem se docela i ve štěňátkách orientovala, fenky se dali odlišit lehce, ale s pejskama už to bylo horší. Přesto jsem odmítla, aby mi řekla, který je náš a chviličku hledala a tápala, který je Basty :-) Nakonec se ale podařilo a já si našeho miláčka našla. Byli krásně klidný a rád se choval. Jiřka říkala že patří k nejmazlivějším ze všech a já za to byla moc ráda. Po hodince povídání jsme se chystali k odjezdu. Basty začal polehávat, tak jsme toho chtěli využít a doufali, že cestu prospí. Měla jsme z cesty docela velký strach. Nastalo velké loučení a my vyrazili k domovu. Bastyho jsme si položila s nohám a čekala co se bude dít. Během prvních 20km čtyřikrát zvracel, ale zbytek cesty už prospal, takže jsme jeli bez přestávky až domů.

Doma jsme se napapali šli prozkoumat zahradu a pak spinkat s paničkou do obýváku ( Bastík v ohrádce a já na matraci ). První noc proběhla v pohodě bez plakání, jen měl zapotřebí kouset paničku do ruky :-( Venčit jsme se chodili po třech hodinách, stačilo ho odnést ven, hned se vyčůral a zase šup do pelíšku spinkat.

Nemohla jsem se na to naše zlatíčko vynadívat :-) . . . kdo zažil pochopí.  

Čekal nás společný týden doma a já se děsně těšila. Postupně se Basty seznamoval se zvířecími členy rodiny ( kočičkou Lily, jezevčíkem Dykem, retvívřicí Sárou )

 Obrazek Obrazek

 

 Bastík byl zlatíčko, všude chodil se mnou bez vodítka a krásně slyšel na jméno, zkoušeli jsem lehké povely, takže za tři dny zvládal sedni. Nechtěl žádné pamlsky, tak jsme ho odměňovala velkým pochválením a granulkami. Postupně jsme se učili zůstávat sami. Přes den mu to nevadilo, ale v noci :-( pořád brečel :-( Po týdnu jsme již chtěla aby spal venku, když jsme ho ale zavřeli do ohrádky, tak se za deset minut podhrabal ven :-( prostě šikulka :-) a pak škrábal na dveře. První dny vydržel hodinu venku a pak aby nevzbudil celou vesnici  a nezničil dveře šel dovnitř a panička zase z ložnice do obýváku. Nakonec jsme to vyřešili tak, že má před dveřmi zábranu, takže nemůže škrávat a od neděla spal venku sám. Přiznám se, ale že jsem to asi nesla hůř než on ;-(

 

Očkování a prohlídku na veterině jsme také zvládli . . . . Bastík se nechal krásně prohlédnout a než si pan doktor připravil injekce, tak usnul  . . :-D

 

Basty nás dokonale vycvičil ve výrobě zábran proti utíkání 3 x se podhrabal pod vratama :-) Bylo mu smutno, tak chtěl mezi lidi . . . . kdo by se na něj mohl zlobil :-) 

 

Bude to už měsíc co jsme si miláčka přivezli domů. Poslouchání nám docela jde, zvládá sedni, lehni ( je na granulku ) ke mě, pac, fuj, dolů, ted trénujeme zůstaň. Bez problémů chodí bez vodítka i na vodítku. Snažím se aby jezdil všude s námi a zvykal si na různé prostředí, pokud jsem tam s ním tak není problém.

 

Dyka i Sáru pěkně zlobí. Dyk už je 12-letý děkeček, tak ten si ho srovná ( i když už má Basty výškově navrch a je šílený provokatér ), ale Sáře je šest měsíců, takže kam je pustíme spolu, tak spadne bomba :-) dokážkou se půl hodiny okusovat a válet se po sobě. Bohužel Sára nechápe že jejích 30kg nemůže ležet na Bastym tak musíme dávat pozor :-(